1…. Dziś rozpoczyna się 54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.
Duszpasterz trzeźwości naszej diecezji zaprasza na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości, które rozpocznie się 19 lutego 2021 r. o godz. 18.00 w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Rozważania do poszczególnych stacji poprowadzą trzeźwiejący alkoholicy. Po nabożeństwie Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Jan Piotrowskiego. Szczegóły na stronie internetowej: http://www.trzezwosc.diecezja.kielce.pl Na czas Wielkiego Postu zachęcamy wiernych do podejmowania abstynencji.
2….Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu, który służy przygotowaniu do obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego czasem pokuty jest Wielki Post i każdy piątek w ciągu roku. W nadchodzącym czasie pokutę czynimy przez : post zwłaszcza w piątki, modlitwę i jałmużnę czyli czyny miłosierdzia wobec potrzebujących. W kościele po prawej stronie od wejścia znajduje się puszka z napisem ,, jałmużna’’ do której możemy składać ofiary na rzecz potrzebujących naszej parafii. Przeżyjmy ten czas w skupieniu, wyciszeniu, abyśmy z większą radością oczekiwali Wielkanoc. Pomocą w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu są: Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
- Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.30
- Droga Krzyżowa dla dorosłych w piątki o godz. 16.30
- Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży w piątki o godz. 18.00
W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 7.45, 11.00, 17.00 oraz o godz. 18.30. Jest to dzień ścisłego postu. Pamiętajmy, że istotą postu jest nawrócenie, czyli – jak powie prorok Izajasz – ,, uniżenie duszy przed Bogiem’’.
3….. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. Warunkami są: przystąpienie do Komunii św. i modlitwa w intencjach, które Ojciec św. nosi w swym sercu.
4…. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na Wielki Post 2021 r.
W najbliższą środę rozpoczniemy Wielki Post. Po raz kolejny będziemy przeżywać ten czas w nadzwyczajnej sytuacji pandemii oraz ograniczeń sanitarnych, które – choć trudne – są wyrazem odpowiedzialnej troski o zdrowie i życie nas wszystkich.
Wielki Post to czas nawrócenia i przygotowania na obchody Świąt Wielkiej Nocy – Świąt zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie pomaga nam przetrwać najsmutniejsze dni i największe tragedie, czas lęku i beznadziei, a jednocześnie zachęca nas do poszukiwania i realizacji woli Bożej w naszym życiu.
To, jak głęboko przeżyjemy nadchodzące Święta Wielkanocne, zależy m.in. od dyspozycji naszego serca i właściwego przygotowania się na nie w czasie Wielkiego Postu. Zwracam się zatem do wszystkich wiernych oraz ich duszpasterzy z apelem o szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie.
Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła, przez które Chrystus daje samego siebie wspólnocie wierzących i zapewnia nam udział w owocach swojej zbawczej męki.
Dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej. Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych, czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej.
Wszystkich wiernych proszę o jak najobfitsze czerpanie z wielkopostnych praktyk tj. postu, modlitwy i jałmużny oraz innych form pobożności, w tym nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i innych.
Niech trudny czas – jaki przeżywamy już od ponad roku – nie osłabi naszej gorliwości, ale stanie się impulsem do rozwoju naszej ufności i wiary w Zmartwychwstałego Pana.
† Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji
Episkopatów Europy (CCEE)
Numer konta parafialnego 56 1240 1372 1111 0010 4652 1023